KONTAKT

Zarząd ROD Złote Piaski
64-300 Nowy Tomyśl
GLINNO 203 C
e-mail: zarzad@zlote-piaski.info

Zasady odbywania podróży służbowych

Jakie są zasady odbywania podróży służbowych przez członków zarządu ROD? - 12.12.2018

Członkowie organów PZD, w tym zarządu ROD mają prawo rozliczać podróże służbowe. Podróże te muszą odbywać się jednak zgodnie z uchwałą nr 35/2014 Prezydium KR PZD z dnia 12.02.2014 r. w sprawie obowiązujących w PZD zasad dotyczących odbywania podróży służbowych członków organów PZD oraz Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej.

Przez podróż służbową należy rozumieć wyjazd członka zarządu ROD poza miejscowość, będącą siedzibą ROD i/lub miejscem zamieszkania tego członka. Podróż ta musi mieć określony cel, związany z wykonywaniem zadań członka zarządu ROD i może odbyć się tylko w terminie (czasie) oraz miejscu określonym w poleceniu wyjazdu.

Czas podróży obejmuje czas niezbędny na przejazd do miejsca delegowania, wykonanie zadania oraz powrót do miejsca zakończenia podróży. Podróż służbowa powinna odbywać się po najkrótszej możliwie drodze i bez uzasadnionych powodów nie można tej trasy wydłużać.

Polecenia wyjazdu w ROD wystawiane są przez prezesa zarządu albo zastępującego go w pełnieniu obowiązków wiceprezesa zarządu ROD. Prezes zarządu jest dodatkowo odpowiedzialny za prowadzenie rejestru wystawianych poleceń wyjazdów. Polecenie wyjazdu powinno być wystawione na ogólnodostępnych formularzach druku polecenia wyjazdu służbowego (delegacji).

Po odbytej podróży, delegowany członek zarządu ROD jest zobowiązany rozliczyć koszty podróży służbowej w terminie 14 dni od dnia jej zakończenia, na zasadach określonych w ww. uchwale. Po weryfikacji rozliczenia, ma prawo do zwrotu kosztów podróży/rozliczenia zaliczki.

Środek transportu właściwy do odbycia podróży powinien każdorazowo określić prezes zarządu ROD albo zastępujący do wiceprezes. Przy wyznaczaniu środka transportu powinna być brana pod uwagę specyfika danego wyjazdu. W przypadku ROD, będą to najczęściej środki publicznego transportu zbiorowego (autobusy, pociągi). Prywatne samochody członków zarządu mogą być używane do wyjazdów służbowych wyłącznie na wniosek delegowanego i tylko wtedy, gdy jest to uzasadnione względami ekonomicznymi lub brakiem możliwości dojazdu innymi środkami transportu.

MAP