KONTAKT

Zarząd ROD Złote Piaski
64-300 Nowy Tomyśl
GLINNO 203 C
e-mail: zarzad@zlote-piaski.info

Nowe przepisy

 Jakie drzewa można wyciąć bez zezwolenia - nowe przepisy 2016
Z dniem 28 sierpnia 2015 r. w życie weszły nowe przepisy dotyczące wycinania drzew i krzewów, opierające się na ustawie dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. z 2013 r. poz. 627, z późn. zm.). Zmiany wydają się przemawiać na korzyść właścicieli nieruchomości oraz działek. Przyjrzyjmy się dokładnie co zmieniło się w sprawie wycinania drzew i krzewów. Oto jakie drzewa według nowych przepisów można wyciąć bez zezwolenia i co robić gdy nie wiemy, czy zezwolenie na wycięcie drzewa jest wymagane. Artykuł zaktualizowany na rok 2016!

Jakie drzewa można wyciąć bez zezwolenia - poznaj nowe przepisy!
Nowe przepisy o wycinaniu drzew zakładają zwolnienia od obowiązku uzyskania zgody od właściwego organu administracyjnego w przypadku wycinania niektórych drzew lub krzewów z działki czy nieruchomości. Krótko mówiąc, nie we wszystkich przypadkach trzeba będzie składać wniosek o wycinkę. O jakie przypadki chodzi?
Co zmieniły nowe przepisy o wycinaniu drzew?
Wcześniejsza procedura dotycząca usuwania drzew i krzewów zakładała, że opłat za usunięcie roślinności unikną ci, którzy chcą wyciąć drzewa w wieku do 5 lat, a także drzewa owocowe na terenach miejskich, ale nie objętych ochroną konserwatorką czy krajobrazową.
Bez zezwolenia można było także wyciąć drzewa zagrażające bezpieczeństwu obiektów budowlanych, ruchu drogowego czy kolejowego, a także rośliny obumarłe i posadzone na terenach przewidzianych w planach zagospodarowania przestrzennego na inne cele. Usunięcie było uzasadnione także, gdy drzewa utrudniały widoczność w komunikacji drogowej i kolejowej oraz niszczyły infrastrukturę.
Aktualnie po wprowadzonych zmianach bez zezwolenia można wyciąć drzewa, których obwód pnia na wysokości 5 cm nad ziemią nie przekracza:
35 cm - w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
25 cm - w przypadku pozostałych gatunków drzew. Są to średnie obwody drzew 10-letnich.
Bez zezwolenia można usuwać także krzewy w ogrodach przydomowych, drzewa i krzewy powalone lub złamane przez wiatr (będą one mogły być usunięte przez właściwe służby lub po oględzinach pracownika urzędu gminy), oraz drzewa i krzewy usuwane w ramach akcji ratowniczych.

Co ważne został zniesiony obowiązek uzyskania zgody na usunięcie drzew i krzewów przez wszystkich właścicieli lokali spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.
Za to spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mają obowiązek poinformowania mieszkańców o planowanej wycince drzew i krzewów, przynajmniej 30 dni przed złożeniem do urzędu wniosku w sprawie.
Bez zezwolenia można usuwać także bożodrzew gruczołkowaty (Ailanthus altissima) oraz drzewa i krzewy na plantacjach.

Samodzielne usuwanie drzew starszych niż 10 lat, bez zgody urzędnika, jest złamaniem prawa i niesie ze sobą poważne materialne konsekwencje. Zobacz jak napisać podanie o wycięcie drzewa oraz gdzie je złożyć. Pobierz gotowy wzór wniosku o wycięcie drzewa! Więcej...
Czy drzewa owocowe można wyciąć bez zezwolenia?
A jak wygląda sprawa zezwolenia na usunięcie drzew owocowych? Sytuacja z drzewami oraz krzewami owocowymi, przedstawia się podobnie jak wcześniej, a mianowicie rośliny te można usunąć bez zezwolenia, chyba że rosną na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków lub na terenach zieleni, na przykład bulwarach lub dworkach udostępnionych do zwiedzania.
Co robić, gdy nie wiemy czy pozwolenie jest wymagane?
W przypadku pozostałych drzew i krzewów, nie objętych wyżej opisanymi przypadkami, potrzebne będzie zezwolenie, ale w nowych przepisach pojawiły się pewne zmiany związane ze stawkami opłat za ich usuwanie.
Nowe przepisy dotyczące usuwania drzew ułatwiają nam sytuację, gdy sami nie jesteśmy pewni czy drzewo lub krzew możemy usunąć bez pozwolenia. Wtedy też składamy wniosek do urzędu miasta lub gminy, a urzędnik przyjeżdża i ocenia, czy musimy dostać zezwolenie na wycięcie czy możemy usunąć je bez zezwolenia.
Joanna Sadowska
Przeczytaj również:
Ile kosztuje wycięcie drzewa? Aktualne opłaty 2016
Ile kosztuje wycięcie drzewa? Jak wyglądają aktualne opłaty za wycinkę drzew w 2016 roku? Kto i jak może uniknąć opłat za wycięcie drzewa? Oto jakie koszty trzeba wziąć pod uwagę, gdy chcemy wyciąć drzewo. Więcej...
Pozwolenie na wycięcie drzewa - jak uzyskać, kto wydaje, kiedy nie jest wymagane
Wycinka i usuwanie drzew są regulowane określonymi przepisami. W większości przypadków nie możemy samowolnie usunąć rośliny, konieczne jest pozwolenie na wycięcie drzewa. Zobacz jak uzyskać pozwolenie na wycięcie drzewa, kto je wydaje i gdzie trzeba złożyć wniosek o wydanie takiego pozwolenia. Więcej...
Kary za wycięcie drzewa bez zezwolenia 2016
Od 29 sierpnia 2016 r. weszły w życie nowe przepisy związane z wycinką drzew i krzewów. Zmieniły się zarówno zasady udzielania pozwoleń, stawki opłat, a co za tym idzie także kary za wycięcie drzewa bez zezwolenia. Zobacz jakie grożą kary za wycięcie drzewa bez zezwolenia od 2016 roku, co mówią przepisy oraz w jakich przypadkach możliwe jest umorzenie kary za wycięcie drzewa bez zezwolenia. Więcej...
Opracowano na podstawie: Gadomska E., Urządzanie i pielęgnacja terenów zieleni. Cz. II, tom I, Wydawnictwo Hortpress Sp. z o.o., s. 71; Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. z 2013 r. poz. 627, z późn. zm.), www.obywatel.gov.pl; Fot. freeimages.com